Az energiatermelés legszennyezőbb módját valójában nem megszüntetik, hanem „kiszervezik”.
2020. február 22. 09:39
3 p
0
0
14
Mentés
Bihari Dániel
„A tudományos konszenzus szerint a bolygónk élővilágát és az emberi civilizációt is komolyan fenyegető, gyors ütemű klímaváltozás hátterében az emberi tevékenység által a légkörbe juttatott üvegházhatású gázok állnak. Elsősorban is a fosszilis energiahordozók (szén, földgáz, kőolaj) elégetéséből származó szén-dioxid.
Karbonsemlegesség 2050-re
Ha az éghajlatváltozást többé-kevésbé kezelhető szinten szeretnénk tartani, ahhoz az egész emberiség közös áldozatvállalására, cselekvésére van szükség – és nem holnap, hanem ma, vagy egyre inkább tegnap. Amint a múlt héten egy, a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadáson elhangzott:
A klímaváltozás valóság. Ma nem az a kérdés, hogy 2100-ban mi lesz, hanem hogy 20–30 év múlva hogyan tudjuk megoldani az életünket.
Ennek érdekében hirdette meg az Európai Unió 2050-re a nettó karbonsemlegesség elérését, vagyis nem bocsát ki több szén-dioxidot, mint amennyit az úgynevezett szénelnyelők – a növényzet, a vizek, de a jövőre gondolva akár új technológia – képesek a légkörből kivonni és tárolni. A kulcsszó, mondhatni az egész kérdés alfája és ómegája természetesen az energiatermelés, eszköze pedig jelenleg az európai kibocsátás-kereskedelmi rendszer.
Csakhogy van egy kiskapu, ami ugyan nem »törvénytelen«, de alkalmazásával sok tagország gyakorlatilag átveri az unió választópolgárait, illetve aláássa a közös célokat: bejelenti a szénerőműveinek bezárását, miközben az energiatermelés leginkább környezetszennyező módját nem megszünteti, hanem »kiszervezi«. Márpedig az éghajlatváltozás nem tartja tiszteletben az országhatárokat – mondja Bart István, a Klímastratégia Intézet 2050 vezetője.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
A neves külpolitikai lap elemzése szerint hamarosan felül fogja vizsgálni az új adminisztráció, hogy a világ különböző részein hány katonát állomásoztat. Az első nagy újragondolás Európát érintheti.
Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Boris Kálnoky írása.
Az utolsó órában vagyunk, hogy megakadályozzuk a tőlünk nyugatabbra már mindennapossá vált erőszakos drogbűnözés magyarországi elterjedését.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 14 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2020. március 16. 20:40
A helyzet cifrább Németországban. Ugyanis a bezárt atomerőművek helyett a szénerőműveket preferálják ami miatt ott a legdrágább a villamosenergia és még a légköri terhelés is megugrik. No, ezt hívják arrafelé zöld politikának.
Ez nem csak az energiára vonatkozik: itthon tiltják a nyomor méretű tyúkketreceket, csak hihetetlen környezetbarát, semmire sem jó vegyszereket engednek használni, DE BRAZÍLIÁVAL MEG A FASZOM TUDJA MÉG KIVEL SZABADKERESKEDELMI EGYEZMÉNYEKET KÖTNEK. Ha nem az EU-ban termel a paraszt, akkor szabadon behozhatja a bármit is. Gyakorlatilag ezzel saját magunkat szúrjuk tökön. Idióták.
A németek mindig is álszent majmok voltak.
Atomerőmű helyett szénerőmű- ez a kva nagy zöldpolitika. Ja és az agyondotált alternatívok.
Az állam nélkül meghalnának.